Voš nepreskočí z hlavy na hlavu.

Na čo si majú deti dávať pozor?

Voš nepreskočí z hlavy

Výskyt vší v kolektíve naháňa hrôzu najmä rodičom detí s dlhými a hustými vlasmi. Najčastejšie ich objavíme u menších detí, ktoré sú kontaktnejšie ako staršie.

V prvom rade si treba uvedomiť, že dieťa za túto galibu vo vlasoch nijako nemôže. Vši donesie domov aj dieťa, ktoré dodržiava osobnú hygienu a je čisté. Prenášajú sa kontaktom. Jediné, čo vám zostáva, je obrniť sa trpezlivosťou a pustiť sa do nich! Rodičia chlapcov s modernými krátkymi účesmi to majú jednoduché, rodiny s dlhovlasými dievčatami o to ťažšie. Ak ich nechcú ostrihať nakrátko, potrápia sa.

Voš nepreskočí z hlavy

Na jeseň a v zime sa vyskytujú vši najčastejšie. Vši sa vo vlasoch uhniezdia veľmi nenápadne, spočiatku si nemusíte nič všimnúť. Kým ich nie je veľa, úplne sa v nich strácajú. Voš je veľká asi ako sezamové semienko a jej vajíčko – hnida – ako zrnko piesku. Tieto svetlohnedé vajíčka sú prilepené na vlasoch blízko pokožky, po stlačení medzi prstami prasknú. To ich odlišuje od lupín, ktoré sa na vlasy nelepia. Okrem toho, vši sú potvorské aj v tom, že dokážu meniť farbu podľa farby vlasov hostiteľa.

Ak spozorujete, že ratolesť sa nejako častejšie škriabe vo vlasoch, je nepokojná, ospalá, prípadne nepozornejšia ako obvykle, skontrolujte jej hlavu pri poriadnom svetle, prípadne použite aj lupu.

Aj keď vši nie sú nebezpečné, keď si dieťa škriabaním narobí v pokožke ranky, môže sa do nej zaniesť infekcia.

Ako na vši?

Ak máte podozrenie alebo dokonca istotu, že ratolesť domov vši priniesla, najúčinnjšou a najpohodlnejšou cestou je použiť prípravok špeciálne určený na odstraňovanie vší, ktorý kúpite v lekárni – napríklad Paranit, Hedrin či Orthosan. Obvykle je potrebné jeho aplikáciu po nejakom čase opakovať, aby ste sa nežiaducich obyvateľov vlasov zbavili.

Ak nemáte úplnú istotu, či dieťa má alebo nemá vši, môžete si pomôcť prípravkom na ich detekciu – Paranit gélom. Je to priehľadný červený gél, ktorý vši a hnidy sfarbí do červena, aby ste ich lepšie videli. Výhodou je aj to, že nefarbí vlasy ani pokožku hlavy a ľahko sa vymýva.

Treba mať na zreteli, že výskyt vší v kolektívoch síce možno použitím dezinfekčných vlasových prípravkov eliminovať, no zavšivavené osoby to musia urobiť v rovnakom období, iba tak je možné zamedziť ďalšiemu prenosu.

Pri použití špeciálnych prípravkov nemusíte mať obavy, lebo pach, podľa ktorého kedysi každého odvšiveného školáka cítili všetci do diaľky, už pri dnešných prípravkoch nehrozí. Po použití špeciálneho prípravku je dôležité vlasy vyčesať poriadne hustým hrebeňom, tzv. všivákom, aby tam náhodou nezostala nejaká živá hnida. Plastové hrebene vám nepomôžu vôbec a elektronické, ktoré tiež na trhu objavíte, sú zbytočné.

Vlasy musia byť pred vyčesávaním mokré, na suchých sa dokážu vši aj hnidy, ktoré „chemický útok“ prežili, udržať. Ideálne je použiť na vlasy po umytí prípravkom ešte teplú octovú vodu, ktorá by mala zahubiť aj zostávajúce parazity.

Postup sa vám možno zdá zdĺhavý, no aj po vyčesaní a následnom dôkladnom vyumývaní  hlavy vlasy opäť skontrolujte, lebo nejaká tá prilepená hnida mohla v nich ešte zostať. Určite je jednoduchšie urobiť tieto kroky ako po nejakom týždni znovu absolvovať celú procedúru.